سامانه مدرسه هوشمند پویان پانل ورود کاربران

قابل توجه دانش آموزان عزيز، 

نام کاربری:کد ملی دانش آموز به طور کامل ( همراه با صفر اول)

کلمه عبور : کد ملی دانش آموز به طور کامل ( همراه با صفر اول)

میباشد.

 سایت های مفید


 

 تاریخ و زمان
 آمار بازدید ها

ساخت مدل مولكولي توسط دانش آموزان  كلاس ٩٠١

 

 

 

 

 

مواد با وجود تفاوت های زیادی که دارند در یک ویژگی مشترک اند و آن این است که به وسیله پیوندهای بین مولکولی بخشی از فضا را اشغال می کنند یا به بیان دیگر حجم دارند. این پیوندها بسته به عناصر مولکولی متفاوت می باشند. به وسیله مدل مولکولی می توان تفاوت مولکول ها و انواع پیوندها را به راحتی نشان داد. مدل های مولکولی در رنگ ها و ابعاد متفاوت ویژگی های مواد مختلف در پیوند های خود را تبیین می کنند.

 

مدل گلوله و میله(به انگلیسی: Ball-and-stick model) روشی برای نمایش سه بعدی مولکول ها می باشد که در آن از گلوله های با رنگ های متفاوت به عنوان اتم ها و میله ها به عنوان پیوند بین اتم ها استفاده می شود.مزیت مهم این روش که موجب می شود به لحاظ آموزشی از اهمیت بالایی برخوردار باشد،نشان دادن تعداد پیوند ها و وضعیت قرار گیری اتم ها نسبت به هم در فضا می باشد.در عوض شکل مولکول ها در این روش نسبت به شکل واقعی آن کمی متفاوت است.از جمله اندازه اغراق آمیز پیوند ها نسبت به اندازه اتم ها می باشد.

 

مدل فضاپرکن(به انگلیسی: Space-filling model) روشی برای نمایش سه بعدی مولکول‌ها می‌باشد که در آن اتم‌های به صورت کره‌ای شکل نمایش داده می‌شود. شکل و اندازه اتم‌ها و پیوندهای بین آن‌ها در این روش نسبت به مدل گلوله و میله واقعی تر است. اما نمایش تعداد و وضعیت قرار گیری پیوندها در این مدل امکان‌پذیر نیست.